Vstupte do historie zpracování mléka...

Informace o nás

Minimuzeum výroby másla dle našich předků. K vidění jsou odstředivky na mléko, máselnice, formy a dózy na máslo, bandasky na mléko, krajáče a smetaníky. Vše, co souviselo s výrobou másla, tvarohu a tvarůžků. Malý chlebový koutek, díže na zadělávání těsta, kopist na míchání, síta na prosévání mouky a lopata na sázení chleba do pece. Na zahradě funkční pec na pečení chleba a sbírka starých pluhů „obracáků“. Minimuzeum se nachází u pravého břehu Nisy na kraji Bílého Kostela, v sousedství tenisových kurtů, asi 400 metrů od mostu přes Nisu.

Historie projektu

Muzeum másla

Muzeum másla vzniklo postupným získáváním exponátů spojených se zpracováním mléka a výrobou produktů z něj. V muzeu najdete cca. 120 většinou funkčních exponátů. Jsou zde k vidění odstředivky, máselnice, v nichž se ručně stloukalo máslo, bandasky, různé formy a dózy na máslo, smetaníky, krajáče, odměrky a další. Najdeme tu vše, co souviselo nejen s výrobou másla, ale také s výrobou tvarohu a tvarůžků.

Pec na pečení chleba

V muzeu si můžeme prohlédnout také malý chlebový koutek, kde jsou umístěny díže na zadělávání chleba, kopist na míchání, síta na prosévání mouky a lopata na sázení bochníků do pece. Na zahradě je k vidění funkční replika staré pece na pečení chleba. Pec je zcela funkční a několikrát do roka slouží k ukázce pečení chleba a jiných dobrot.